A jövőben tilos energiaitalt eladni 18 éven aluliaknak

Egyhangúlag fogadták el a javaslatot.

A szakértő szerint a tiltás önmagában nem fogja visszaszorítani az energiaital-fogyasztást a fiatalok körében.
Nem elégséges megoldás pusztán megtiltani a 18 éven aluliak számára az energiaitalok árusítását – állítják szakértők a napokban elfogadott törvénnyel kapcsolatban az ATV riportja szerint.
A frissen bevezetett szabályozás értelmében a jövőben nem vásárolhatnak energiaitalt a fiatalkorúak,
ám a szakemberek szerint a valódi eredményekhez komplexebb megközelítésre lenne szükség.
Zacher Gábor toxikológus úgy véli, a tiltás önmagában nem fogja visszaszorítani az energiaital-fogyasztást a fiatalok körében.
„Azokban az országokban – mint például Lettország –, ahol csak a tiltás működött, ott az elején csökkent az energiaital-fogyasztás, utána szépen minden visszaállt a normál kerékvágásba” – mondta a szakértő az ATV-nek adott interjúban.
Hozzátette:
a fiatalok továbbra is hozzáférnek koffeintartalmú italokhoz, így a probléma nem szűnik meg.
A riportban kiemelik: évente körülbelül 64 millió liter energiaital fogy el Magyarországon, ami átlagosan 27 darab 250 ml-es doboznak felel meg fejenként. Ez a mennyiség jól mutatja, milyen mértékű a koffein iránti igény – és hogy milyen kihívást jelenthet a fogyasztás visszaszorítása.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyhangúlag fogadták el a javaslatot.
Zacher arra is felhívta a figyelmet, hogy más koffeinforrások – például a kávé – továbbra is elérhetők maradnak. „Ha mondjuk egy jó erős ristrettot vagy espressót főz valaki, ott akár 150 milligramm koffein is előfordulhat benne, ami jóval több mint másfélszerese annak, ami egy doboz energiaitalban van” – jegyezte meg.
Csibi Sándor, a Magyar Energiaital Szövetség főtitikára szintén a kávé szerepére hívja fel a figyelmet, és szerinte azt is meg kell vizsgálni, miért fogyasztanak egyáltalán koffeint.
A toxikológus álláspontját osztja Szűcs Zsuzsanna, a Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke is. Szerinte hazánkban nem elég fejlett az egészségtudatosság, így a tiltás önmagában nem biztos, hogy önmagában hatékony megoldás lesz.
A szakértők ezért kiemelten fontosnak tartják az edukációt: a fiatalok szemléletformálását, az egészséges életmódról és a túlzott koffeinfogyasztás kockázatairól szóló felvilágosító kampányokat.
Ezt is ajánljuk a témában
Miért érdemes óvatosnak lenni vele?
Nyitókép: Mandiner/Földházi Árpád